Api-inhalacja – zdrowe powietrze z wnętrza ula

Pawilon inhalacyjny w Łyskowie

Pawilon inhalacyjny w Łyskowie

Brzęczenie pszczół, zapach wydobywający się z ula to zjawiska niezwykle kojące. Każdy pszczelarz potwierdzi, że możliwość przebywania w tak przyjemnym towarzystwie nie tylko znacznie poprawia samopoczucie, ale ma również niebagatelny wpływ na zdrowie. Nie tylko produkty pszczele: miód, propolis, pyłek, mleczko, ale także samo powietrze, wolne od zanieczyszczeń, nasycone korzystnymi mikroelementami poprawia nasze zdrowie. 

Według starych hinduskich wierzeń brzęczenie pszczół ma dla człowieka doniosłe znaczenie i odnosi się do obszarów czakra – ośrodka duchowej harmonii. W tej kosmologii dźwięk pracujących pszczół jest jednym z elementów pozwalających poznać moc wszechświata. Szczęśliwy ten kto może stać wśród pszczół – może on doświadczyć, że buczący dźwięk jest głęboko zakorzeniony w nas samych i spaja wszystkie przepływające przez nas energię w jeden pulsujący punkt. 

Apiterapia, czyli leczenie produktami pszczelimi, w tym api-inhalacja to metody znane od wieków, z powodzeniem stosowane także obecnie, choć w znacznie mniejszym stopniu. Przyczyna jest prosta – apiterapia jest tania, a nawet darmowa, a to nie współgra z potężną machiną nastawionych na zysk koncernów farmaceutycznych, forsujących rozwiązania syntetyczne.

Api-Wóz w gospodarstwie Sądecki Bartnik

Api-Wóz w gospodarstwie Sądecki Bartnik

Doskonałą propozycją dla osób nie mających okazji przebywać z pszczołami na co dzień jest wizyta w pawilonie apiinhalacyjnym. Zazwyczaj w tego typu obiektach można wygodnie usiąść i oddać się przyjemności. Ule zamontowane są w taki sposób, że powietrze z ich wnętrza tłoczone jest do pawilonu, jednocześnie uniemożliwiając pszczołom dostanie się do środka, co mogłoby zakłócić chwilę relaksu. Powietrze z pszczelego ula ma właściwości lecznicze w przypadkach grzybicy jamy ustnej, chorób dróg oddechowych, nieżytach błon śluzowych, zapalenia zatok, oraz dolegliwości uczuleniowych na pyłki i różnego rodzaju alergie. Umożliwia to charakterystyczny mikroklimat roju pszczelego: wewnątrz ula jest ciepło i wilgotno, nie ma żadnych bakterii, wirusów ani chorobotwórczych grzybów. Apiterapeuci zwracają uwagę na skuteczność tego rodzaju zabiegów w leczeniu stanów depresyjnych i redukcji stresu.

Api-inhalacje cieszą cię coraz większym zainteresowaniem. Prekursorami jego wykorzystania w apiterapii są pszczelarze z Francji i Austrii, a także Szwajcarii, Rosji, czy Japonii – krajów w których apiterapia stała się już czymś znacznie większym niż tylko ciekawostką. Na świecie działają ośrodki proponujące terapię od maja do sierpnia, gdy powietrze ulowe jest najbardziej wartościowe, kuracje inhalacyjne. Trwają one zwykle 12 dni, a chętni korzystają z dwóch godzinnych zabiegów dziennie. Klienci wychodzą niezmiennie zadowoleni.

About The Author

Masz pytanie dotyczące serwisu? Chcesz podjąć współpracę? Masz uwagi lub sugestię?

Skorzystaj z zakładki Kontakt

Admin – who has written posts on InstytutMiodu.pl.