BeePower poszukuje sponsora, który pomoże nam w dostarczeniu niezbędnych narzędzi do budowi uli w Ugandzie!!

logoCelem projektu jest stworzenie pszczelej pasieki w Ugandzie. Ma to być stowarzyszenie pszczelarskie zatrudniające 30 osób (a potem wraz z rozwojem coraz więcej). Naszym celem jest stworzenie 200, a docelowo nawet 1000 uli pszczelich. Miejsce na ustawienie tych uli zaoferował lokalny producent cytrusów, przez co jego zbiory staną się większe. Do stworzenia tylu uli potrzebna jest spora ilość drewna – nie opłaca się go kupować. Stąd zamierzamy kupić maszynę stolarską wraz z agregatem do cięcia bali drzew na pojedyncze deski. Ze względu na duże koszty transportu, zakup miałby być dokonany na lokalnym rynku w Ugandzie. Maszyna ta pozwoli na produkcję desek – potrzebnych do budowy uli oraz na sprzedaż. Punktem docelowym jest stworzenie pasieki przez co dodatkowo powstanie tartak. Po założeniu uli i zebraniu pierwszych zbiorów zostaną dostarczane na okoliczne rynki i bazary. W pierwszej kolejności tartak przyniesie pierwsze zyski ze sprzedanych wyrobów pochodzenia drzewnego.

Innowacyjność pomysłu :
Projekt ma za zadanie pomóc ludziom żyjącym na skraju ubóstwa. Założenie pasieki pozwoli im utrzymać rodziny, posłać dzieci do szkół oraz zwiększyć bezpośrednio jakość życia. Jednocześnie będą mogli produkować deski oraz półprodukty z nich, które są pożądanym i kosztownym towarem. Głównym założeniem projektu jest pasieka, którą nie sposób zbudować bez drewna. Dlatego też powstaną dwa współpracujące ze sobą ogniwa i każde z nich pozwoli na uzyskanie dochodów. Budowa tartaku pozwoli zatrudnić dodatkową ilość osób do pracy. Produkty miodne oraz drzewne są niedostępne i jednocześnie pożądane, przez co rynek zbytu jest zapewniony. W prosty sposób otrzymamy dwa niezależne w późniejszej fazie źródła utrzymania dla ludzi.

Ekologiczność pomysłu :

Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną 4 lata istnienia – powiedział Albert Einstein.

Pszczoły odpowiadają za zapylanie roślinności, a roślinność jest początkowym ogniwem łańcucha pokarmowego. Bez roślin nic na Ziemi nie przetrwa. W naszym projekcie ma powstać docelowo nawet 1000 uli. Ule te nie staną w przypadkowym miejscu. Na współpracę zgodził się lokalny producent cytrusów. Do dyspozycji jest ponad duży obszar sadów, na których pszczoły będą mogły pracować. Należy również dodać, że nie występuje tam zima, a sezon trwa niemal na okrągło. Drzewa owocowe również na tym zyskają dając lepszy i większy zbiór sadownikowi.

Zachęcamy do kontaktu z pomysłodawcą – organizacją studencką ENACTUS WSZiB!!

kontakt@enactus-wszib.pl

www.enactus-wszib.pl

 

 

About The Author

BeePower to inicjatywa studentów z poznańskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości, mająca na celu podniesienia świadomości społecznej na temat roli pszczelarstwa i samych pszczół w życiu człowieka, a także roli jaką te owady odgrywają w rolnictwie, sadownictwie, oraz innych dziedzinach naszej ludzkiej gospodarki.

BeePower – who has written posts on InstytutMiodu.pl.