Kto w ul dmuchnie, temu gęba spuchnie

Apitoksynoterapia

Apitoksynoterapia

Pszczoły są uzbrojone w żądło. Używają go niechętnie, ponieważ wiąże się to z ich śmiercią, ale sprowokowane nie zawahają się go użyć. Często te pożyteczne owady są postrzegane właśnie przez pryzmat „gryzienia”, a nie liczne dobrodziejstwa wynikające z ich pracy. Jad pszczeli zasadniczo jest zdrowy, zawiera wiele elementów korzystnych dla zdrowia, a apitoksynoterapia czyli leczenie jadem pszczelim to rozwinięta gałąź w medycynie niekonwencjonalnej, praktykowanej z powodzeniem w krajach nie zdominowanych jeszcze przez marketing firm farmaceutycznych.

Generalnie, ludzie i zwierzęta nie znajdują się w sferze zainteresowań pszczół i o ile nie są niepokojone to nie powinny też stanowić zagrożenia. Nie należy jednak ignorować ryzyka jakie niesie jad pszczeli. Po pierwsze użądlenie nie jest niczym przyjemnych, wywołuje ból i odczyn zapalny. Dla zdrowej osoby jad nie stanowi zagrożenia, ale jeśli użądlone zostaje dziecko, zwłaszcza małe lub osoba o skłonnościach alergicznych, to reakcja na jad może wywołać poważniejsze objawy. Najczęstsze objawy występujące wtedy to obrzęk warg, policzków i oczu, uczucie duszności, łzawienie, pokrzywka na skórze lub nawet wstrząs. Reakcje uczuleniowe są bardzo niebezpieczne dla dzieci, u których szybko dochodzi do zaburzenia pracy serca i układu krążenia.

Co zrobić po użądleniu?

  • Żądło należy usunąć ze skóry, zeskrobując je nożem lub paznokciem prowadzonym od miejsca wbicia żądła w skórę ku aparatowi żądłowemu. Nie należy chwytać żądła palcami, gdyż w ten sposób wyciska się jad z woreczka jadowego do ranki.
  • Celem złagodzenia bólu należy stosować: smarowanie patoką, okłady z wody z dodatkiem octu, amoniaku lub okłady z lodu. Kojące są okłady z pietruszki albo cebuli. Najskuteczniejszym środkiem jest świeży miód [patoka], którym po usunięciu żądła posmarować bolące miejsce – ból mija prawie natychmiast.
  • Podstawa w sytuacji poważniejszych reakcji to wapno Calcium Ca^2+ 300 mg do rozpuszczenia w wodzie a nawet 2 takie porcje do wypicia, w przypadku alergii Clemastin (dzieci), lub Zyrtec (Alertec), ew. Claritine. W obrocie jest dożylny Fenicort, ew. ampułko-strzykawki z adrenaliną, ale ich stosowanie wymaga odpowiedniej wiedzy. Celem I pomocy jest poszerzenie naczyń krwionośnych. Po użądleniu schładza się bardzo długo pod zimną wodą, żeby nie powstał zbyt duży obrzęk. Warto mieć maści antyhistaminowe Fenistil, Entil itp, W trudnej sytuacji należy koniecznie udać się do lekarza lub wezwać go na miejsce, jeśli występują cięższe zaburzenia. W cięższych przypadkach lekarz powinien podać podskórnie zastrzyk z adrenaliny.

W pszczelarskiej apteczce nie powinno zabraknąć: środków przeciwbólowych, odkażających, odczulających, bandażu, wody utlenionej.

Pszczoły mogą być agresywniejsze w pobliżu swojego gniazda, zapasów i potomstwa. Na ich nastrój wpływa wiele czynników. Przyczynami większej niż zwykle agresywności pszczół mogą być:

  • zła pogoda – w tym również silny wiatr lub nadchodząca burza,
  • brak pokarmu w ulu, dużo starych pszczół w ulu – dlatego zwykle w drugiej połowie lata i jesienią pszczoły skłonniejsze są do żądlenia podobnie, jak w okresie o ubogiej bazie pokarmowej,
  • ciągłe niepokojenie rodzin pszczelich przez człowieka, zwierzęta domowe albo pszczoły rabujące,
  • nieumiejętna praca pszczelarza.

About The Author

Masz pytanie dotyczące serwisu? Chcesz podjąć współpracę? Masz uwagi lub sugestię?

Skorzystaj z zakładki Kontakt

Admin – who has written posts on InstytutMiodu.pl.