Królowa Słońca: co mówią nam pszczoły?

Pszczelarstwo to niezwykle ważna dziedzina w prawidłowym funkcjonowaniu całego ekosystemu. Nie będzie żadną przesadą stwierdzenie, że od ich kondycji zależy także los ludzi. Coraz więcej mówi się o wyzwaniach stojących przed współczesnym pszczelarstwem. Są to m.in: uprzemysłowienie kultury rolniczej, rozległe monokultury roślinne czy prozaiczne niezrozumienie społeczeństwa dla istniejącego problemu.

„Królowa Słońca” ( Queen of the Sun ) to kolejny film dokumentalny poświęcony pszczołom i jest to zdecydowanie jedna z najlepszych realizacji tego typu. Reżyser Taggart Siegel postarał się podejść do tematu w sposób kompleksowy, a jednocześnie niezwykle poetycki. Opowiada o historii, wzajemnych zależnościach świata przyrody i niezwykłej magii pszczelarstwa, którą każdy pszczelarz dostrzega, a która bez wątpienia nie będzie też obojętna każdemu kto zada sobie trud by się nad tym tematem pochylić.

Głosu dla polskiej wersji filmu użyczyła niezawodna Krystyna Czubówna 🙂

Film dokumentalny, USA, 2010, 79 min

 

W kwietniu 2010 roku film został nagrodzony w kategorii „Najlepszy film dokumentalny” na festiwalu filmowym w Nashville.

About The Author

Masz pytanie dotyczące serwisu? Chcesz podjąć współpracę? Masz uwagi lub sugestię?

Skorzystaj z zakładki Kontakt

Admin – who has written posts on InstytutMiodu.pl.