Kategorie
Miód w kuchni

Miód kremowy – wady i zalety

Miód kremowany ma konsystencję margaryny, lub gęstego majonezu. Jest łatwy do wyjmowania z naczynia i rozprowadzania po pieczywie. Dobrze skremowany miód nie powinien ponownie krystalizować.

Miód kremowany
Miód kremowany

Miód występuje w różnych odmianach, smakach i kolorach. Pomimo istniejącej różnorodności są jednak zasadnicze cechy wspólne. Miód w pierwszej fazie swojego istnienia ma konsystencję płynną zwaną patoką, która po czasie na skutek krystalizacji przechodzi w krupiec. Wbrew błędnym przekonaniom krystalizacja absolutnie nie oznacza utraty jakości miodu, a jedynie jest dowodem zachodzących w nim naturalnych reakcji biochemicznych, świadczących o naturalnym pochodzeniu.  Tempo krystalizacji zależy od stosunku poszczególnych elementów (glukozy, fruktozy, wody i innych), odmiany miodu i sposobu jego przechowywania. Generalnie, im więcej glukozy tym szybciej przebiega krystalizacja.

Właśnie wspomniane właściwości są często powodem pewnych trudności. W przypadku spożywania miodu z pieczywem, patoka (miód płynny) często spływa z kromki. Krupiec  natomiast bywa twardy i w ogóle nie daje się rozsmarować, co może nawet zniechęcić do konsumpcji tak cennego produktu. Niedogodności te eliminuje miód kremowany.

Czym jest miód kremowany?

Miód kremowany ma konsystencję margaryny, lub gęstego majonezu. Jest łatwy do wyjmowania z naczynia i rozprowadzania po pieczywie. Dobrze skremowany miód nie powinien ponownie krystalizować.  Poprawnie skremowany jest puszysty, nie ma wyczuwalnych kryształków, charakteryzuje się silnym aromatem.

Jest wiele sposobów na kremowanie miodu. Najpopularniejsza z nich polega na długotrwałym mieszaniu świeżo pozyskanej od pszczół patoka, aż do momentu krystalizacji. Dzięki mieszaniu w krupcu nie tworzą się grubsze kryształki, dzięki czemu nie krystalizuje „na twardo”, ale ma przyjemną kremową konsystencję.  Należy dodać, że w trakcie tego procesu nic się do miodu nie dodaje, ani nic się z niego nie zabiera. Kremowanie miodów jest bardzo zdrową technologia. Nie zmienia ona właściwości leczniczych, zdrowotnych ani odżywczych tego produktu, odrobinkę modyfikuje tylko właściwości fizyczne kryształków cukrów w miodzie.

Inne metody kremowania zostały zgromadzone na stronie Pasieki Michałów: LINK

Prof. Wilde w 1992 roku opisał niektóre zalety miodu kremowego:

  • Może być polecany przez cały rok jako produkt najwyższej jakości
  • Raz przygotowany nie wymaga od konsumenta ponownego roztapiania, nie ma więc konieczności podgrzewania czy wykonywania innych czynności obniżających jego jakość. Pozostaje zawsze w postaci nadającej się do smarowania.
  • Po przygotowaniu w formie kremu zawiera związki aromatyczne i naturalną jakość porównywalną z miodem świeżo odwirowanym z plastrów.
  • Jest szczególnie „przyjazny” dla pań domu, gdyż dzięki swej konsystencji nie lepi się do rąk, nie plami obrusa, odzieży czy dywanu.
  • Miód ten nie rozwarstwia się, nie ma więc niebezpieczeństwa fermentowania.
  • Krem miodowy może być grubiej nakładany na pieczywo, przez co łatwiej zwiększyć jego spożycie u osób, które zazwyczaj niechętnie go jedzą, np. dzieci. Jest też doskonałym zamiennikiem popularnych kremów czekoladowych

Temperatura mu duży wpływ na gęstość miodu. Optymalna temperatura przechowywania wynosi 20-22°C. Gdy ją obniżamy tężeje, gdy podwyższamy rzednie, aż do formy patoki (przy 40°C). Patoka otrzymana z miodu kremowego po kilku tygodniach ponownie przechodzi w krupiec, lecz już bez właściwości kremu.

 

About The Author

Masz pytanie dotyczące serwisu? Chcesz podjąć współpracę? Masz uwagi lub sugestię?

Skorzystaj z zakładki Kontakt

Admin – who has written posts on InstytutMiodu.pl.


Autor:

Masz pytanie dotyczące serwisu? Chcesz podjąć współpracę? Masz uwagi lub sugestię?

Skorzystaj z zakładki Kontakt